Cistinski kamni pri psu

Cistin je amoinokislina, ki se filtrira skozi glomerule in reabsorbira >99% v proksimalnih tubulih. Znano je, da lahko cistinurija nastane zaradi avtosomne recesivne in dominantne genetske mutacije v genu za protein – transporter, ki je odgovoren za reabsorbcijo cistina v proksimalnih tubulih. Zaradi te napake prihaja do povečane koncentracije izločanega cistina skozi ledvice. Ker je cistin zelo slabo topen v kislem in nevtralnem pH – ju urina, pride zaradi prekomernega kopičenja le-tega do agregacije kristalov in nastanka peska ter kamnov. Razen cistina, se v urin sicer izgubljajo tudi ornitin, lizin in arginin (C – cistin, O – ornitin, L – lizin, A – arginin), vendar se te aminokisline izločajo brez zapletov.
Pasemska predispozicija obolelih psov s cistinurijo in tvorbo kamnov je raznolika, saj zajema > 70 pasem in je predvsem odvisna od genetske predispozicije psov v državi iz katere izhajajo. V eni izmed raziskav podatki kažejo, da se cistinski kamni v ZDA najpogosteje pojavljajo pri pasmi psov bul mastif, angleški buldog, škotski deerhound, novofundlanec in jazbečar, v Angliji pri terierju (jorkširski, beli višavski, jack russel,..), na Portugalskem ter v Španiji pri buldogu ter na Češkem pri jazbečarju. Tako kot pasemska raznolikost, je tudi pogostost pojavljanja cistinskih kamnov različna in je v Evropi 4,4 % ter v ZDA 0,3 – 1 %. Obolevajo predvsem psi, samci v kar 98 % primerov.

Osnovna etiologija in klasifikacija cistinurije pri psih, razvrsti pasme po genetskih mutacijah in karakteristikah na tip I, II, in III. Zelo hiter razvoj molekularne genetike omogoča čedalje večji nabor diagnostike, zato je nujno sproti spremljati nove genetske teste za posamezne bolezni in pasme in razvrstitve le-teh v posamezne kategorije. V pomoč vam je lahko EVG, molekularna diagnostika, DogWellNet IPFD, idr.

Cistinski kamni so sicer zelo redko, vendar tudi lahko prisotni pri mačkah in to ne glede na spol in neodvisno od androgenega statusa (kastracije).

Cistinski kamni nastajajo v ledvicah, sečevodih, mehurju in sečnici. V kar 98 % primerov se cistinski kristali kopičijo v pesek in kamne ter delajo težave v spodnjih sečilih. Klinična slika je odvisna od lokacije peska in/ali kamnov ter velikosti kamnov. Kamni ali pesek lahko s svojo prisotnostjo dražijo sečila, vodijo v vnetje, lahko pa povzročajo resne, življenjsko ogrožajoče zaplete zaradi obstrukcije sečnice, sečevodov in/ali odpovedi ledvic. Ledvice so lahko prizadete zaradi obstrukcije – postrenalne uremije ali zaradi direktne poškodbe ledvic, v kolikor se cistinski kamni nahajajo v ledvicah. Lahko je obstrukcija le na eni strani sečil in je prizadeta le ena ledvica, takrat so, v kolikor je druga ledvica funkcionalna, vrednosti kreatinina lahko še v mejah normale. Klinična slika je izražena pri psih tipa I in II v mlajših letih, medtem ko psi tipa III zbolijo večkrat starejši.

Cistinski kristali imajo značilno heksagonalno obliko (šestkotnik). Vidni so pod svetlobnim mikroskopom v sedimentu urina in so patognomonični za cistinurijo. Cistinski kamni so rumeno – rjave barve, radiolucentni in zato jih zlahka spregledamo na rentgenski sliki. Lahko jih vidimo v primeru kontrastne preiskave – urografije (kot defekt v kontrastu), ki ga obliva. Velikost in lego kamna ter morebitne odtočne težave, diagnosticiramo danes najpogosteje s pomočjo ultrazvočne diagnostike. Cistinskih kamnov seveda ne moremo z ultrazvokom ločiti od drugih kamnov, lahko pa jih determinirajo s kemično analizo v ustreznih specializiranih laboratorijih.
Koncentracija cistina v urinu lahko kvantitativno izmerimo v ustreznih laboratorijih.

V primeru, da imamo cistinske kristale, pesek in/ali kamne, ki ne povzročajo obstrukcije in kliničnih zapletov – VEDNO NAJPREJ TOPIMO kamne tako, da upoštevamo naslednja priporočila:

1. POVEČAN VNOS TEKOČINE (MOKRA hrana!) – NIŽJA SPECIFIČNA TEŽA URINA (<1,020) – za boljše odplavljanje in manjše kopičenje cistinskih kristalov, peska, kamnov

2. DIETA: nizko proteinska hrana (mokra), z manj natrija – mokra krana

3. pH URINA NAJ BO 7,5 – v tem pH-ju se topijo cistinski kristali – pazimo, ker pri višjem pH – ju >7,8 lahko pride do tvorbe kalcijevega fosfata in struvitnih urolitov.

4. ZDRAVILA:

– KALIJEV CITRAT  40 – 90 mg/kg PO/12 h – za alkalen urin – odmerek se od začetnega postopoma viša in spremlja se pH urina

– tiopronin (Thiola) 15-20 mg/kg/12h – vezalec cistina – zdravilo, ki vpliva na topnost cistina (možni stranski učinki: agresija, miopatija, proteinurija, anemija, trombocitopenija) – ni za mačke

5. KASTRACIJA samcev – pri nekaterih samcih je dokazana povezava vpliva androgenov na cistinurijo. Glede na to, da to ni univerzalno, in ker ne poznamo mehanizma in genetike v celoti za to obliko, tudi ne moremo vedeti, ali bo cistinurija po kastraciji izzvenela, ali ne. Vemo pa, da psov s cistinurijo ne smemo vzrejati.

S pomočjo nitroprusidnega testa lahko ugotavljamo razmerje med cistinom in kreatininom v urinu. Merimo pred kastracijo, 3 mesece in 6 mesecev po kastraciji.
Ker je rekurenca pogosta (v kar 75 %), svetujemo za vzdrževanje mokro, nizko proteinsko hrano z manj natrija in dodanim kalijevim citratom tudi v bodoče, v kolikor se kristali, pesek in/ali kamni stopijo.
Merimo sp. teže in pH urina do konca življenja.
Pse s cistinskimi kamni, ki ne povzročajo obstrukcije in kliničnih znakov, periodično pregledujemo in spremljamo spremembe na sečilih, ter velikost in pozicijo kamnov. Vedno pregledamo tudi urin tako zaradi kristalov, kot zaradi morebitne infekcije. Lastnike podučimo o bolezni in morebitnih zapletih v primeru obstrukcije sečil ter takojšnjem, urgentnem prihodu na veterino.

V kolikor se pojavijo težji klinični znaki, kot npr. obstrukcija sečil, gremo v kirurški poseg. S pomočjo slikovne diagnostike določimo lokacijo kamnov in njihovo velikost. Izberemo metodo, ki je odvisno od opreme, ki jo imamo na voljo, in seveda lokacije ter velikosti kamna – najbolje, če je mogoče, z minimalno invazivnimi tehnikami. Opisane tehnike so:

– vodena hidropropulzija – manjši kamni od 5 mm
– retrogradna urohidropropulzija
– odstranitev kamnov s pomočjo cisto – reno – ureteroskopom (laser, košarice..)
– drobljenje kamnov s pomočjo ultrazvočnih valov (»ESWL«), za kamne ≤1.5 cm v premeru
– endoskopska nefrolitotomija tudi za kamne >1–1.5 cm
– stent sečevodov, podkožni ureterski obvodi
– klasični operativni posegi
– idr.

Zapisala: dr. Metka Šimundić, dr. vet. med., spec. med. psov in mačk

 

Spletna stran Melisasi.si in vsebine na njej niso nadomestilo za veterinarski nasvet. Pred uporabo izdelkov in še posebej v primeru, da ima vaša žival znake bolezni, je nujen posvet z vašim veterinarjem.

 

PRIPOROČENA LITERATURA:

1. BRONS, A.‐K., et al. SLC 3A1 and SLC 7A9 Mutations in Autosomal Recessive or Dominant Canine Cystinuria: A New Classification System. Journal of veterinary internal medicine, 2013, 27.6: 1400-1408.

2.FLOREY, J., EWEN, V., SYME, H. Association between cystine urolithiasis and neuter status of dogs within the UK. Journal of Small Animal Practice, 2017, 58.9: 531-535.

3.HESSE, A., et al. Canine cystine urolithiasis: A review of 1760 submissions over 35 years (1979–2013). The Canadian Veterinary Journal, 2016, 57.3: 277.

4. HILTON, S., MIZUKAMI, K., GIGER, U. Cystinuria caused by a SLC7A9 missense mutation in Siamese-crossbred littermates in Germany. Tierarztliche Praxis. Ausgabe K, Kleintiere/Heimtiere, 2017, 45.4: 265.

5. LULICH, P., et al. “ACVIM small animal consensus recommendations on the treatment and prevention of uroliths in dogs and cats.” Journal of veterinary internal medicine 30.5 (2016): 1564-1574.

DELI ČLANEK

Ledvična odpoved pri psih in mačkah

Kronična ledvična odpoved pri psih in mačkah je stanje, ko ledvice ne morejo oziroma niso več zmožne opravljati svojih nalog. Glavna naloga ledvic je pomoč pri…

Preberite več

Konoplja za živali

Doc. dr. Tanja Bagar že vrsto let pomaga ljudem in živalim s svojim bogatim znanjem in izkušnjami na področju zdravilne konoplje in njenih izdelkov. V video…

Preberite več

Težave starejših živali

Staranje je normalno življenjsko obdobje v življenju živali. V biološkem smislu, gre za progresivne procese, ki lahko vplivajo na delovanje organov in organskih sistemov. Tako kot…

Preberite več

Težave s sklepi

Artritis je vnetje enega ali več sklepov. Osteoartritis pomeni degenerativne starostne spremembe na sklepih katerim smo podvrženi tako ljudje kot tudi hišni ljubljenčki. Vzroki za nastanek…

Preberite več

Podloge LickiMat®

Ob pravilni uporabi, LickiMat podloge učinkovito zmanjšujejo anksioznost pri vašem štirinožnem prijatelju, hkrati pa poskrbijo tudi za mentalno stimulacijo.   Lahko jih uporabljamo pri: Ločitveni tesnobi…

Preberite več

EKTOSOL – zaščita proti zunanjim zajedavcem

S toplimi spomladanskimi dnevi se prebudijo tudi zunanji zajedavci, ki lahko našim ljubljenčkom povzročijo kar nekaj težav. Med zunanje zajedavce uvrščamo klope, bolhe, komarje, uši, garjavce…

Preberite več

NEGA ZOB IN OBZOBNIH TKIV PRI PSIH

Bolezni zob in dlesni so pri psih zelo pogosta težava, zato je preventiva zelo pomembna. Redno ščetkanje zob z uporabo zobne paste in sočasno urejeno prehrano,…

Preberite več

PRAZNIČNA POJEDINA – kaj ni dobrodošlo v pasjem želodčku

  Prihajajo prazniki, ob tem druženja in veliko hrane ter pijače Domovi bodo zadišali po različnih dobrotah, pa so le-te dobre tudi za naše kosmatince? Naj…

Preberite več

Ledvična odpoved pri psih in mačkah

Kronična ledvična odpoved pri psih in mačkah je stanje, ko ledvice ne morejo oziroma niso več zmožne opravljati svojih nalog. Glavna naloga ledvic je pomoč pri…

Preberite več

Konoplja za živali

Doc. dr. Tanja Bagar že vrsto let pomaga ljudem in živalim s svojim bogatim znanjem in izkušnjami na področju zdravilne konoplje in njenih izdelkov. V video…

Preberite več

Težave starejših živali

Staranje je normalno življenjsko obdobje v življenju živali. V biološkem smislu, gre za progresivne procese, ki lahko vplivajo na delovanje organov in organskih sistemov. Tako kot…

Preberite več

Težave s sklepi

Artritis je vnetje enega ali več sklepov. Osteoartritis pomeni degenerativne starostne spremembe na sklepih katerim smo podvrženi tako ljudje kot tudi hišni ljubljenčki. Vzroki za nastanek…

Preberite več

Podloge LickiMat®

Ob pravilni uporabi, LickiMat podloge učinkovito zmanjšujejo anksioznost pri vašem štirinožnem prijatelju, hkrati pa poskrbijo tudi za mentalno stimulacijo.   Lahko jih uporabljamo pri: Ločitveni tesnobi…

Preberite več

EKTOSOL – zaščita proti zunanjim zajedavcem

S toplimi spomladanskimi dnevi se prebudijo tudi zunanji zajedavci, ki lahko našim ljubljenčkom povzročijo kar nekaj težav. Med zunanje zajedavce uvrščamo klope, bolhe, komarje, uši, garjavce…

Preberite več

NEGA ZOB IN OBZOBNIH TKIV PRI PSIH

Bolezni zob in dlesni so pri psih zelo pogosta težava, zato je preventiva zelo pomembna. Redno ščetkanje zob z uporabo zobne paste in sočasno urejeno prehrano,…

Preberite več

PRAZNIČNA POJEDINA – kaj ni dobrodošlo v pasjem želodčku

  Prihajajo prazniki, ob tem druženja in veliko hrane ter pijače Domovi bodo zadišali po različnih dobrotah, pa so le-te dobre tudi za naše kosmatince? Naj…

Preberite več

Iris Selan dr.vet.med. – Veterinarski nasvet: Kamni v mehurju v oddaji 4Tačke

Tokrat je dr.vet.med Iris Selan (veterinarska ambulanta Tristokosmatih) v oddaji 4TAČKE govorila o kamnih v mehurju, ki so zelo pogost vzrok za obisk veterinarja. Sečni kamni…

Preberite več

Iris Selan dr.vet.med. – Veterinarski nasvet: Alergije v oddaji 4Tačke

V septembrski oddaji 4TAČKE bo dr.vet.med Iris Selan (Veterinarska ambulanta Tristokosmatih) govorila o alergijah, ki so tako kot pri ljudeh, pogosto prisotne tudi pri naših hišnih…

Preberite več

HOT SPOT- Kaj je to?

Hot spot je eno najpogostejših kožnih obolenj pri psih, zlasti v poletnih mesecih. Te boleče, gnojne rane se lahko pojavijo nenadno in se pogosto hitro razširijo….

Preberite več

Vnetje zunanjega sluhovoda (Otitis externa) pri psih in mačkah

Otitis externa – akutno ali kronično vnetje zunanjega sluhovoda, ki prizadene 15-20 % psov in 8-16 % mačk. Kar 59 % okužb, ki povzročajo vnetje zunanjega…

Preberite več

Vnetje dlesni in ustne votline pri mačkah

Bolezni zob in dlesni so pri mačkah precej pogoste – ocenjuje se, da naj bi kar 50-90% mačk, starejših od 4 let, trpelo za vsaj eno…

Preberite več

Prazniki – veselje ali stres za naše štirinožce

Prihaja praznični čas in z njim tudi pokanje petard, ognjemeti, hrup in druge spremembe v okolici, ki lahko zelo negativno vplivajo za zdravje in počutje psov…

Preberite več

Mačje akne – zakaj nastanejo in kako jih zdravimo?

Tudi muce imajo lahko akne. Najpogosteje jih opazimo kot črne pikice na področju brade, pogosto dajejo izgled umazanije, blata ali prahu. V osnovi gre za mačje…

Preberite več

Pomen omega 3 maščobnih kislin v prehrani živali

Maščobe so pomembni sestavni del prehrane naših živali. Še posebej pa sta pomembni 2 maščobni kislini, ki jih telo naših kosmatincev ne more proizvesti samo. To…

Preberite več

Nazaj v šolo – kaj pa naši kosmatinci?

Začelo se je novo šolsko leto. Ležernih počitniških dni je konec in za marsikaterega kosmatinca se je vsakodnevno preživljanje družinskega časa precej spremenilo. Vsaka (še tudi…

Preberite več

Probiotiki – zdravo črevesje, zdrav organizem

Zdravje vašega kužka /muce prihaja iz črevesja. Prav tako kot mi ljudje, imajo tudi naši štirinožni hišni prijatelji lahko koristi zaradi zdravega črevesnega mikrobioma. Njihov prebavni…

Preberite več

Struvitni kamni pri psih in mačkah

Sečni kamni nastajajo kot posledica sprememb – nastale kombinacije več dejavnikov: – malo vode, povečana koncentracija topljenca v seču, ki supersaturira, precipitira in zraste v kamen…

Preberite več

Amonijevi uratni kamni pri psih in mačkah

AMONIJEVI URATNI KAMNI PRI PSIH IN MAČKAH Uratni kamni nastajajo v kislem seču, nasičenem z dovolj visoko količino urata. Pri živalih z uratnimi kamni je končni…

Preberite več

Potovalna slabost pri psih

Potovalna slabost pri psih je pogosta težava, ki marsikateremu lastniku še tako kratko vožnjo spremeni v nočno moro. Pogosteje se pojavlja pri mladičkih, enako kot pri…

Preberite več

Kužni kašelj

Kužni kašelj je nalezljiva bolezen zgornjih dihal pri kužkih in ga največkrat opazimo v vlažnem jesensko – zimskem času. Povzročitelj je lahko en ali več virusov…

Preberite več

Kamni kalcijevega oksalata

Kamni Ca-oksalata so pri psih in mačkah zastopani v 40 – 50 % primerov vseh urolitov. Študije poročajo, da so kamni kalcijevega oksalata številnejši pri samcih…

Preberite več

Probiotiki – vloga v prebavilih

Zdravje vašega kužka /muce prihaja iz črevesja Prav tako kot mi ljudje, imajo tudi naši štirinožni hišni prijatelji lahko koristi zaradi zdravega črevesnega mikrobioma. Njihov prebavni…

Preberite več

Driska pri psih in mačkah – kako in kdaj lahko pomagamo sami?

Pojav driske pri domačih živalih je nekaj, s čimer se sreča vsak skrbnik. V nekaterih primerih lahko živalim pomagamo sami, v nekaterih pa je obisk veterinarja…

Preberite več

Pomen in vloga kolostruma pri živalskih mladičih

Od prenehanja sesanja materinega mleka do petega meseca, ko telo začne proizvodnjo protiteles, se pri psičkih pojavi tako imenovana ”imunska vrzel”. To je obdobje, ko so…

Preberite več

Ali se vam zdi vaš ljubljenček utrujen? Njegova utrujenost je lahko posledica….

…slabokrvnosti ali anemije. Pod tem izrazom pojmujemo stanje pri ljudeh in živalih, kjer je znižana koncentracija rdečih krvnih (eritrocitov) v krvi ali znižana koncentracija hemoglobina v…

Preberite več

Naravna pomoč pri obnavljanju jeter za domače živali

Obolenja jeter pri psih in mačkah so težavna tema tako za lastnika kot za veterinarja, saj se navzven kažejo s povsem nespecifičnimi znaki in je potrebna previdna in natančna…

Preberite več

Okrepite imunski sistem vašega kosmatinca še pred jesenjo

Po letošnjem vročem poletju nam bodo sigurno prijale blage jesenske temperature. Pa vendar prehod iz poletja v jesen, ko se začnejo noči ohlajati in pridejo deževna…

Preberite več

Koprofagija oz. uživanje iztrebkov pri psih in mačkah

KOPROFAGIJA – vedenjska nadloga pri psih ( in tudi pri mačkah ) Koprofagija oz. uživanje svojih in tujih iztrebkov je vedenje, značilno za mnoge živalske vrste,…

Preberite več

Pasja vročina in rehidracija

Vam je kaj vroče? Kako je šele našim ljubljenčkom, ki si ne morejo sleči kožuha… Omogočite jim veliko sveže pitne vode, senco, počivanje, sprehodi pa zgodaj…

Preberite več

Dopust – kaj pa pes in mačka?

Vsi se veselimo toplih, brezskrbnih poletnih dopustniških dni…. kaj pa to pomeni za naše štirinožne prijatelje? Spremembe v vsakdanji rutini se pri njih zelo hitro pokažejo…

Preberite več

Ali tudi vaš ljubljenček trpi zaradi stresa ob pokanju petard?

Kako lahko pomagamo domačim živalim omiliti stres, ki se pogosto pojavi v prazničnem času zaradi pokanja petard in raket. Prihaja praznični čas in z njim tudi…

Preberite več

Atopija in alergija na hrano

Atopični dermatitis in alergija na hrano spadata poleg preobčutljivosti na bolšji ugriz med najpogostejši kožni obolenji pri psih. Okoli 30% psov med alergiki pa so hkrati…

Preberite več

Prepoznajte simptome pomanjkanja vitaminov B-kompleksa

Vaš negovan, zdrav in poslušen kuža kar naenkrat začne pospešeno izgubljati dlako, poje vsak iztrebek, ki ga sreča, ima umazane zobe, smrdljiv zadah, ranice okrog gobčka,…

Preberite več

Ali lahko sami oskrbimo površinske rane pri domačih živalih?

Manjše rane lahko pri svojemu ljubljenčku oskrbimo sami: najprej rano dobro očistimo z dezinfekcijskim sredstvom, nato pa nanjo nanesemo mazilo ali sprej, ki rano zaščiti in…

Preberite več

Šepanje in bolečine v sklepih

Za degenerativno bolezen sklepov je značilna izguba hrustanca na površini kosti. Hrustanec ni oživčen, zato v obdobju obrabe hrustanca ni na zunaj vidne bolečine pri živali….

Preberite več

Naravna zaščita pred insekti in zunanjimi zajedavci

Že več kot 4500 let znana rastlina – MARGOSA (Azadirachta indica), se je uporabljala in se še vedno uporablja za uspešno zaščito pred zunanjimi zajedavci pri…

Preberite več