Težave s sklepi
Artritis je vnetje enega ali več sklepov.
Osteoartritis pomeni degenerativne starostne spremembe na sklepih katerim smo podvrženi tako ljudje kot tudi hišni ljubljenčki.
Vzroki za nastanek vnetja so različni: displazija kolka, displazija komolca, obremenitev (predvsem pri tekmovalnih psih, ki bolj intenzivno delajo in so bolj aktivni), same prirojene napake (kost se ni pravilno razvila, sklep se ni pravilno izoblikoval in temu posledično je sklepni hrustanec popolnoma drugače obremenjen), stare poškodbe in pa seveda debelost (več kot 40 % naših hišnih ljubljenčkov je predebelih).
Če govorimo o vnetju sklepa, pomeni, da namesto kostnega hrustanca nastanejo kostne celice, tako imenovani osteofiti.
Hrustanec si lahko predstavljamo kot nekaj bolj mehkega in kot »amortizer« za naš sklep, kostnina pa je bistveno bolj groba in bistveno bolj boleča – več je kostnih delcev, več je vnetja in temu posledično tudi večja bolečina. Vnetje sklepa in bolečina sta torej vedno v neposredni povezavi.
Lastniki že sami opazijo, da je z živaljo nekaj narobe – sklep je otečen, boleč, topel na dotik, prisotna je lahko tudi povečana telesna temperatura, živali ne kažejo več zanimanja za gibanje, težje vstanejo, težje se igrajo, mačke se ne odrivajo več in ne skačejo na višino (ali obratno – iz višine na tla), lahko kažejo tudi znake slabšega apetita.
Večja bolečina je običajno prisotna zjutraj, preden se razgibajo in ogrejejo in pa zvečer, ko so že bolj utrujeni.
Lastniki večinoma prilagodijo samo gibanje živali in imajo dnevno več krajših sprehodov, vendar to ne reši samih težav. Veliko lahko naredimo tudi s samo preventivo: poskrbimo za ustrezno telesno težo in dodajamo ustrezne prehranske dodatke kot so: glukozamin sirup, zelenousta školjka, ArthroVet complex, kolagen, PEA (v primeru prisotnosti bolečine in vnetja), … Prehranski dodatki pomagajo pri tem, da ohranjamo vitalnost, mazavost sklepa, manjše vnetne spremembe in manjše bolečine.
Če sama preventiva ni dovolj in težave preidejo v kronične bolečine, je potrebna tudi uporaba antirevmatikov, včasih celo kirurški poseg. Ker je samo zdravljenje tovrstnih težav lahko zelo drago, se priporoča, da že s samo preventivo, čim bolj poskrbimo za zdravje skeletnega sistema.
Ob prisotnosti zgoraj naštetih simptomov, priporočamo obisk pri izbranem veterinarju oz. ortopedu, saj lahko le s pregledom in pravilno diagnozo določimo sam potek zdravljenja.
Dr. Selanovi se najlepše zahvaljujemo za zelo poučne minute.
Dodaj odgovor
Za objavo komentarja se morate prijaviti.